Każdy hodowca zwierząt dobrze wie, że od właściwego żywienia zależy nie tylko zdrowie zwierząt, ale również ilość i jakość produktów odzwierzęcych. To, czy kury będą znosić dużo jaj w mocnych skorupkach, bądź kozy i krowy będą dawać dużo mleka wysokiej jakości zależy m.in. od tego, jak je odżywimy.

Wśród wielu wartościowych dodatków paszowych, jakie podajemy zwierzętom hodowlanym jest również kreda pastewna. Podawana jest każdemu zwierzęciu hodowlanemu, bez względu na jego wiek, przeznaczenie, czy rolę. Dlaczego?

Kreda pastewna – co to jest i do czego służy?

Jest to naturalna substancja pochodząca ze zmielonych skał. Substancją, jaką otrzymuje się w ten sposób jest węglan wapnia, który doskonale nadaje się m.in. do nawożenia pól, odkwaszania gleby, ale również i żywienia zwierząt. Jednak w przypadku żywienia zwierząt hodowlanych, kreda musi spełniać szereg wymogów. Jest substancją znacznie czystszą i ma bardzo wysoką jakość. Z tego powodu jej cena jest wyższa. Hodowcy zwierząt dodają kredę pastewną do paszy dla zwierząt dlatego, że ma na nie bardzo dobry wpływ. Mi.in. zapobiega powstawaniu osteoporozy u zwierząt oraz krzywicy. Bardzo pozytywnie wpływa na układ nerwowy i pokarmowy, dostarczając zwierzętom ważnych mikroelementów. Węglan wapnia zawarty w kredzie dostarcza zwierzynie bardzo cennego wapnia, który z kolei ma ogromny wpływ na na cały organizm zwierzęcia. Pamiętajmy przy tym, że zdrowe zwierzę, to zdrowe jajka, mleko i mięso, czyli coś, o co każdy hodowca dba najbardziej.

Ważny dodatek do podstawowej paszy zwierzęcej

Podstawowa pasza dla zwierząt hodowlanych jest zwykle dość uboga w węglan wapnia. Z tego powodu wydaje się być koniecznością, aby dostarczać tą substancję w inny sposób. Sięganie po kredę pastewną jest zaś najlepszym, najtańszym, a przy tym i najskuteczniejszym sposobem na zapewnienie zwierzętom wszystkiego, czego potrzebują. Szczególnie ważne, aby wzbogacać ich dietę w okresie wzrostu, mleczności u krów, czy nieśności jaj. Jest doskonałym produktem dla drobiu i ptactwa hodowlanego, trzody chlewnej, bydła, królików a nawet koni. Można więc uznać, że węglan wapnia stanowi podstawowy dodatek do pasz wszystkich zwierząt.

Zalety kredy pastewnej w żywieniu zwierząt hodowlanych – ważne informacje

Węglan wapnia dostarczany w postaci kredy pastewnej jest najtańszym, dobrze przyswajalnym i wartościowym dodatkiem paszowym. Dzięki różnej grubości tego kruszywa, od maleńkich drobinek po dość spore kawałeczki możemy dostosować rodzaj podawanej kredy do rodzaju, gatunku i wielkości zwierząt. Podając ją regularnie możemy stymulować procesy trawienne u zwierząt, chronić je przed osteoporozą i krzywicą, a także wspierać układ kostny, nerwowy, mięśniowy i naczyniowy. Dodatkowo, wzbogacamy dietę zwierząt nie tylko o wapń, ale również potas, cynk, miedź, magnez, mangan, fosfor czy sód. A jak wiadomo, wszystkie te mikro i makroelementy są niezwykle ważne dla zdrowia, w tym również zdrowia zwierząt hodowlanych. Jak więc widać, kreda pastewna skutecznie zmniejsza wszelkie niedobory i pomaga hodowcy dbać o zdrowie i kondycję zwierząt.