W 2018 roku było zainstalowanych dokładnie 431 fotoradarów. To sporo. Ich zadaniem jest rejestrowanie sytuacji, w których przekroczona została dopuszczalna prędkość samochodów. Warto zwrócić uwagę na procedura wystawiania mandatów, za przekroczenie prędkości. Z tego artykułu dowiesz się o taryfikatorów mandatów. Miel na uwadze fakt, że za każde naruszenie przepisów ruchu drogowego, poniesiesz kartę finansową.

Radar – jak działa i co rejestruje?

Fotoradar rejestruje samochody, które na danym odcinku drogowym, dopuściły się przekroczenia dozwolonej prędkości. Wiele zależy od umieszczenia fotoradaru. Od tego aspektu zależy czy mierzona jest prędkość pojazdu zbliżającego się lub oddalającego się. W takiej sytuacji nie można zarejestrować twarzy kierowcy. Jest to niezwykle istotne, gdy na przykład osoba pożyczyła samochód od kolegi. Gdy mowa o wiekowych radarach, zdjęcia zapisują one na kliszy fotograficznej. W nowych urządzeniach dane gromadzone są na nośniku elektronicznym. Następnie radar wysyła dane do centrali systemu.

W jakiej sytuacji otrzymasz mandat z fotoradaru? Po jakim czasie możesz się go spodziewać?

Policja ma przewidziane 180 dni, żeby przygotować zdjęcia oraz wystawić mandat i przesłać go do właściciela, który został nagrany za przekroczenie prędkości. Często jednak zdarza się, że mandat przychodzi do delikwenta w późniejszym terminie. Dzieje się tak sytuacji, kiedy osoba pochodzi z innego województwa, od tego gdzie radary zarejestrowały niebezpieczne przekroczenie szybkości auta.

Gdy zostanie ustalona tożsamość kierującego pojazdem, następuje zawiadomienie posterunku policji. Musi to być zgodne z miejscem, w którym zamieszkuje kierowca. W dalszej kolejności „przyłapany” kierowca musi stawić się na komisariacie policji. Tak okazuje swoje zdjęcie. Po przyznaniu się do winy, delikwentowi wystawiany jest mandat oraz naliczone zostaną punkty karne.

W Polsce coraz częściej dochodzi do zdarzeń przekroczenia prędkości na drogach. Dlatego policja regularnie alarmuje o zachowanie zdrowego rozsądku. Przecież bezpieczeństwo Twoje i innych osób jest kluczowe. Gdy wsiadasz za kierownicę, postanawiaj sobie zawsze, że będziesz poruszać się w każdej miejscowości, na każdej trasie, z dozwoloną prędkością. Nie chcesz przecież ponieść srogiej kary finansowej za zbyt szybką prędkość na drodze. Oprócz tego doliczone wtedy zostaną Tobie punkty karne. Pamiętaj, aby jeździć zawsze bezpiecznie. Szanuj innych uczestników ruchu drogowego, tak samo jak oni powinni szanować Ciebie.