Marka, która stała się legendą. Chyba każdy z nas, słyszał o bmw. Samochody te mają niebywały styl i jeśli ktoś raz wsiadł do bmw, to z pewnością nie przejdzie teraz obok tej marki obojętnie. Niemiecka precyzja i kunszt wykonania są widoczne w każdym detalu.
Charakterystyczne reflektory, sprawiają, że przodu maski nie da się pomylić z żadnym innym samochodem. Dzięki temu, są one tak bardzo pożądane i stanowią swoisty element obowiązkowy, każdego, kto chce jeździć modnym samochodem. Wyjątkowy wygląd i spora moc pod silnikiem, sprawiły, że jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych samochodów na świecie.
Ale jak to wszystko się zaczęło i skąd wziął się ten skrót?

Początki najwyższych lotów.

Co ciekawe, początki marki bmw sięgają 1916 roku i koncern z początku produkował silniki lotnicze. Wszystko za sprawą założycieli przedsiębiorstwa. Karl Rapp i Juliusz Auspitzer, stali się ojcami założycielami marki samochodów osobowych, motocykli, silników oraz skuterów.
Skrót Bmw wziął się od pełnej nazwy firmy – Bayerische Motoren Werke.
Koncern po I wojnie światowej, przechodził bardzo mocny kryzys, co było wiadomym następstwem Wielkiej Wojny i sankcji nałożonych na Niemcy, podczas Traktatu Wersalskiego. Na szczęście firma przetrwała i w dwudziestoleciu między wojennym bardzo mocno się rozwinęła. Wybuch Drugiej Wojny Światowej oznaczał dla Bayerische Motoren Werke wzmożoną pracę, ponieważ rząd niemiecki rozkazał przedsiębiorstwom produkcje uzbrojenia. W koncernie powstawały głównie silniki lotnicze, które zasilały Niemieckie Luftwaffe. Jednym z najważniejszych silników, dla niemieckiej armii był legendarny podwójny silnik gwiazdowy 801, który osiągał moc aż 2000 KM! Koniec wojny przyniósł kolejne ciężkie czasy dla koncernu. W 1945 roku, kiedy Druga Wojna Światowa, oficjalnie się zakończyła, główny zakład firmy, który mieścił się w Monachium był całkowicie zniszczony, a filie w Eisenach przejęła Armia Czerwona. Z czasem jednak firma zaczęła wstawać kolan i dzięki uporowi dotarła do czasów dzisiejszych. To dzięki tej zawziętości w dążeniu do sukcesu, możemy się dziś cieszyć kultowymi modelami, takimi jak sławne E30, czy E36. Charakterystyczny napęd na tył i zazwyczaj sześciocylindrowe silniki, sprawią, że bmki mają w sobie to coś, co przyciąga do nich niezliczone rzesze fanów. Firma istnieje nieprzerwanie od 103 lat i jest jedną z najbardziej znanych na świecie marek samochodów osobowych. Motoryzacja nie byłaby taka sama, bez Bayerische Motoren Werke.