Z każdym kolejnym rokiem elektryczne pojazdy cieszą się coraz większym zainteresowaniem Trudno się temu dziwić, ponieważ wrasta u ludzi świadomość ekologiczna. Jednym słowem inwestycja w pojazd elektryczny to inwestycja w rozwiązania proekologiczne. Do optymalnego użytkowania takiego pojazdu potrzebujemy regularne ładowania takiego samochodu. Tutaj też pojawia się motyw przewodni niniejszego artykułu, a mianowicie stacje ładowania.

Źródło energii

Chcąc swobodnie poruszać się pojazdem elektrycznym, musimy pamiętać o regularnym ładowaniu. Stąd też warto znać miejsca, gdzie bez przeszkód go naładujemy. Chociaż tego typu lokalizacji stale przybywa, to jednak wciąż nie ma ich w wystarczającej ilości. Z tego też powodu warto przemyśleć ładowanie swojego pojazdu we własnym garażu. Taka stacja do ładowania samochodu elektrycznego we własnym domu to szalenie wygodne rozwiązanie i warto spojrzeć na nie przychylnym okiem.

Domowa stacja ładowania elektrycznych pojazdów

Dysponując pojazdem elektrycznym mamy niejako w pakiecie standardową ładowarkę. Dzięki niej można ładować pojazd, wykorzystując gniazdo elektryczne z napięciem o mocy 230 V. Warto mieć jednak świadomość tego, że nie jest to najlepsze z występujących rozwiązań. Wynika to z faktu, że wówczas proces ładowania będzie szalenie długi. Dlatego też dobrym pomysłem będzie to, aby na naszej posesji znalazła się stacja do ładowania samochodu elektrycznego we własnym domu. To dzięki niej znacznie skrócimy czas ładowania. Nie trzeba nikomu tłumaczyć, że jest to wygodne rozwiązanie, kiedy na co dzień korzystamy z samochodu tego typu.

Czym się kierować wybierając stację ładowania?

Warto przemyśleć sobie dokładnie inwestycję w tego rodzaju urządzenie. Musi to być świadoma decyzja, gdyż jest to inwestycja na dłuższy czas. Jednak wybierając świadomie, przyczynimy się do wzrostu komfortu użytkowania samego auta. Stąd też koniecznie trzeba poddać analizie parametry techniczne. Chodzi tu przede wszystkim o typ gniazda, maksymalny amperaż, ilość faz, napięcie oraz moc ładowania.

Śmiało, można postawić tezę, że z upływem czasu to właśnie domowe stacje ładowana aut elektrycznych będą najczęściej niewykorzystywane. Wynikać to będzie, chociażby z faktu, że coraz więcej ogólnodostępnych stacji przestaje być nieodpłatna. Co więcej, taryfa nocna w kontekście opłat za energię elektryczną pozwala na duże oszczędności. Tym samym ładowanie auta w warunkach domowych, a również uzasadnienie ekonomiczne. Tym samym z czystym sumieniem można ten wariant polecić każdemu posiadaczowi samochodu zasilanego energią elektryczną.