Mnogość powszechnie dostępnych dietetycznych “cudów” sprawia, że trudno zdecydować się na jedną opcję, którą będziemy systematycznie realizować. Niemniej, najlepsza dieta to taka, która nie doprowadzi nas do załamania nerwowego i nie sprawi, że nasza frustracja będzie z każdym dniem coraz większa.

 

Internetowe poradniki traktujące o zdrowym odżywianiu i redukowaniu zbędnych kilogramów mogą być w jakimś stopniu przydatne, natomiast przy wyborze odpowiedniej diety, powinno się mieć na względzie przede wszystkim własne zdrowie, a w związku z tym, każda dieta powinna być dobierana indywidualnie i pod okiem lekarza. Niezależnie od tego, jak bardzo zależy nam na szybkim schudnięciu, katorżnicze diety nigdy nikomu nie przyniosły długotrwałego efektu. Niepożądanym efektem, również długotrwałym, mogą być natomiast w takim wypadku nieodwracalne zmiany zdrowotne związane z wycieńczeniem organizmu. Prawidłowe i skuteczne odchudzanie powinno być mieszanką dwóch czynników – dobrze dobranej diety oraz aktywności fizycznej. Połączenie zbilansowanej diety, która zaopatrzy organizm w najpotrzebniejsze wartości odżywcze z jakąkolwiek formą ruchu, przyniesie satysfakcję, a istnieje również ryzyko, że stanie się nawykiem na stałe wdrożonym w życie. Profesjonalny dietetyk dobierze dietę w taki sposób, aby klient ani razu w ciągu dnia nie odczuwał głodu, czego nie można powiedzieć o okrutnych dietach promowanych w sieci.

Wspomaganie odchudzania

Prawidłowy jadłospis powinien składać się z kilku mniejszych posiłków, spożywanych mniej więcej co 2-3 godziny. Dzięki temu żołądek jest regularnie uzupełniany, ale nie grozi mu przeciążenie i problemy z trawieniem. Należy również pamiętać, że wiele naturalnych produktów posiada właściwości odchudzające, które mogą poniekąd pełnić funkcję suplementów diety. Zaobserwowano bowiem, że regularne picie czarnej kawy znacząco usprawnia perystaltykę jelit, a więc przyczynia się do przyspieszenia metabolizmu. Równie dobrym “środkiem” poprawiającym trawienie jest czerwone wino, a to ze względu na zawartość resweratrolu, który pomaga redukować nadmiar tkanki tłuszczowej. Entuzjaści herbat mogą z kolei zastąpić kawę zieloną herbatą, która również skutecznie przyspieszy trawienie. Jeżeli jesteśmy amatorami słodyczy w każdej postaci, powinniśmy docenić niezwykłe właściwości cynamonu, który doskonale reguluje poziom cukru we krwi i tym samym sprawia, że łatwiej nam zrezygnować ze słodkiej przekąski.