Prowadząc samochód spodziewamy się, że w losowych momentach jazdy może dojść do awarii. Najtrudniejsze awarie w samochodzie to te, z którymi musimy sobie radzić kiedy jesteśmy na drodze. Awarie występujące podczas trasy to najgorszy rodzaj awarii, gdyż często nie ma dogodnego miejsca do zatrzymania pojazdu. W takich sytuacjach zmuszeni jesteśmy do rozstawienia trójkątów ostrzegawczych oraz włączenia świateł awaryjnych. Jeśli nie jesteśmy w stanie sami udzielić pomocy dla naszego samochodu, będzie istniała konieczność sięgnięcia po telefon i wykonania połączenia do odpowiednich służb – z reguły w takich sytuacjach dzwonimy do miejsc takich jak serwis samochodowy. Na miejscu w przeciągu kilkunastu bądź kilkudziesięciu minut powinna pojawić się laweta, która przetransportuje nasz samochód w bezpieczne miejsce – najczęściej możemy wybrać opcję mechanika, a więc laweta przetransportuje wtedy nasze auto prosto do miejsca, w którym swoim okiem na nasze problemy występujące z samochodem rzuci mechanik samochodowy – osoba zajmująca się takimi właśnie problemami.

Mechanik samochodowy jest osobą, która zajmuje się przede wszystkim diagnozą oraz naprawą istniejących problemów związanych z samochodami osobowymi i nie tylko. Z reguły, taka osoba powinna poradzić sobie ze zdecydowaną większością awarii występujących w samochodach. Oczywiście, musimy liczyć się wtedy z opłatami – bardzo często niektóre podzespoły i elementy w samochodzie wymagają wymiany, a więc mechanik, konsultując takie decyzje oczywiście z nami, a więc ze swoim klientem, podejmuje się zakupu oraz wymiany uszkodzonych elementów. Koszty ich zakupu pokrywa bezwzględnie osoba, do której należy samochód i która oddała samochód z awarią w ręce mechanika.

Jazda samochodem to często przyjemność – przynajmniej tak opisuje to wiele osób. Jest to jednak przyjemność, która jest bardzo odpowiedzialna. Każdorazowo wsiadając za kierownicę samochodu musimy być maksymalnie skupieni – to w naszych rękach jest wtedy los nie tylko nasz, ale także innych osób. Przekraczanie prędkości czy zbyt brawurowa jazda może okazać się bowiem fatalna w skutkach – niejednokrotnie przecież słyszeliśmy już o wypadkach śmiertelnych, takich, w których ktoś tracił swoje życie przez głupotę kogoś innego. Przepisy drogowe istnieją po to, aby maksymalnie zredukować ryzyko śmierci i wypadków drogowych, a równocześnie maksymalnie podnieść bezpieczeństwo uczestników ruchu drogowego. Mimo to, wiele osób nic sobie z tego nie robi i nie przestrzega powszechnie obowiązujących zasad, to z kolei przekłada się do stale rosnącej na przestrzeni lat liczby wypadków, w których giną niewinne osoby. Musimy pamiętać, iż na drodze nie jesteśmy sami – nie dbamy tylko o sobie, dbamy również o życia osób, które nie są z naszymi zupełnie związane. Warto również nadmienić, że w wypadkach samochodowych zdecydowanie częściej od kierowców giną pasażerowie, którzy przecież tylko siedzieli obok, nie mieli zupełnie kontroli nad tym, co dzieje się z pojazdem.