To od przewoźnika zależą zasady ustalania obsługi podróżników. Zauważalny w Polsce jest fakt, że osoby, które nie nabyły biletu, mogą wejść do pociągu pierwszymi drzwiami. Tak wygląda sytuacja w spółkach kolejowych. Taką sytuację wyjaśnia Urząd Transportu Kolejowego.

Jaką publiczną informację powinien udzielić przewoźnik?

Przewoźnik musi udzielić informacji (powinna znaleźć się na stronie internetowej lub w kasach biletowych) o wysokości stosowanych przez niego cenników i taryf. Przewoźnik sam we własnym zakresie ustala wewnętrzne przepisy, które następnie obowiązują wszystkich pasażerów. Są nimi na przykład: regulamin, taryfa oraz warunki specjalne oferty. Oczywiście nie mogą one kłócić się z regulacjami, które wynikają z obowiązujących, w danej chwili, w Polsce. przepisów. Gdy wsiadasz do pociągu, jednocześnie zgadzasz się z zasadami przewozu, które ustalił przewoźnik i są one obowiązujące. Zapoznaj się wcześniej z nimi. To ważne, aby nie wpaść w pułapkę niewiedzy, gdyż może Ciebie to srogo kosztować.

Wsiadam bez biletu? Co mnie może spotkać?

Nie kupiłeś biletu? Musisz to niezwłocznie zgłosić drużynie konduktorskiej. Taki wymów zapisany jest w regulaminach przewoźników. Jeśli chodzi o pociągi, ze względu na ich specyfikę, jednym kursem podróżuje nawet ponad 200 osób, czasami więcej. W takim tłumie ciężko odnaleźć pasażerów, którzy nie kupili biletów i jadą na gapę. Co przystanek wsiadają i wysiadają kolejne osoby.

Konduktora szukaj w wagonie numer jeden

Wyróżniamy tylko jednego przewoźnika, do którego pociągu chcesz wsiąść, nie kupując wcześniej biletu. Możesz w takiej sytuacji czekać na kontrolę i podczas niej kupić bilety. Tym przewoźnikiem jest Express Intercity, we skrócie EIC. Jeśli chodzi o pozostałe pociągi, gdy przed wejściem nie kupisz biletu, musisz niezwłocznie udać się do pierwszego wagony i tam go możliwie jak najszybciej zakupić.

Podróżowanie pociągiem. Podsumowanie

Podróż pociągiem bywa przyjemna. Możesz w tym czasie odpoczywać lub stać na korytarzu do przechodzenia między wagonami i podziwiać piękne krajobrazy. Jednak decydując się na transport pociągiem musisz znać panujące zasady. Gdy nie kupisz biletu przed wsiadką, poszukaj konduktora i zakup u niego bilet. Takie zasady są akceptowane przez przewoźników, którzy działają w Polsce. Wtedy będzie zgodnie z prawem podróżować, gdzie tylko będziesz chciał. Nie chcesz przecież wpaść w kłopoty związane z jazdą na gapę. W takim wypadku możesz liczyć się z surowymi karami finansowymi.