Renowacja samochodu to świetna okazja, aby uzyskać oryginalny egzemplarz, a także dobry pomysł na biznes. Pomyśl tylko, jak prestiżowa jest jazda eleganckim samochodem retro i jak miło jest wiedzieć, że to ty tchnąłeś życie w ten stary, zardzewiały samochód. Cena odnowionego samochodów podwaja się każdego roku, co oznacza, że przywrócenie środka transportu jest świetną inwestycją kapitałową.

Przed przystąpieniem do renowacji starej maszyny należy przestudiować stare dokumentacje, jakie posiadają leciwe samochody Tuning przebiegnie o wiele szybciej i solidniej, jeśli będzie można korzystać z materiałów źródłowych. Pozwoli to zaplanować etapy pracy, obliczyć niezbędne koszty finansowe i czasowe.

Ponieważ przywracanie samochodów jest poważną sprawą, nie można się spieszyć. Jakie działania należy przeprowadzić przed przystąpieniem bezpośrednio do pracy?

Wybieramy samochód, który przywrócimy, oceniamy go i badamy cechy oraz kompletność.
Zbieramy niezbędne informacje, szukamy literatury na temat działania i naprawy tego modelu, a także analizujemy recenzje i porady właścicieli.

Piszemy przykładową listę części, jednostek, niezbędnych środków malarskich i smarów, które będą potrzebne do pracy.

Obliczamy budżet. Nie będziesz w stanie dokładnie obliczyć funduszy niezbędnych do przywrócenia, więc otrzymaną kwotę należy pomnożyć przez dwa.

Jeśli wykonałeś wszystkie czynności przygotowawcze i jesteś gotowy do pracy, pamiętaj, że restauracja samochodu jest procesem bardzo długim. Jeśli mówimy o prawdziwej renowacji, z pełną analizą auta i naprawą każdego drobiazgu, spędzisz nad nią co najmniej rok.

Pierwszy etap nie stanowi nic skomplikowanego dla doświadczonego kierowcy. Rzeczywiście, demontaż samochodu jest znacznie łatwiejszy i szybszy niż montaż i uruchomienie świeżo odnowionego samochodu. Jednak na tym etapie ważne jest przestrzeganie sprawdzonych zaleceń.

Zrób zdjęcie każdego szczegółu, podpisuj elementy i wszystkie niezbędne etykiety. W tym celu wskazane jest utworzenie osobnego notatnika — dzięki czemu informacje o montażu będą zawsze pod ręką.
Z wyprzedzeniem przygotuj wystarczającą liczbę pudełek, półek do sortowania określonej grupy elementów. Wykonuj pracę spokojnie i skrupulatnie, aby nie stracić drobnych szczegółów i zapamiętać konstrukcję maszyny.

Po całkowitym zdemontowaniu samochodu konieczne jest oczyszczenie i przygotowanie części nadwozia. Przede wszystkim pozostałości lakieru i szpachli powinny być usunięte z karoserii. Istnieje kilka sposobów usuwania starej farby z blachy i najwygodniejszy jest mechaniczny. Polega na czyszczeniu za pomocą szlifierki lub sprzętu do piaskowania. Możesz użyć metody chemicznej lub termicznej — każdy z nich ma swoje zalety.
Oczyszczone nadwozie potrzebuje gruntowania, ponieważ wilgoć w powietrzu ma negatywny wpływ na metal.

Rama samochodu jest najważniejszą konstrukcją. Jest miejscem mocowania głównych jednostek samochodu i jego nadwozia. Na tym etapie przeprowadzana jest kontrola defektów podwozia — naruszenie geometrii, pęknięcia. Następnie usterki szkieletu samochodu są eliminowane. Wysokiej jakości naprawa ramy jest ważna, ponieważ bezpieczna eksploatacja zależy od jej stanu.

Przygotowane zagruntowane elementy nadwozia podlegają malowaniu. Przed nałożeniem lakieru ważne jest, aby odpowiednio uszczelnić maszynę i ukryć części, które nie zostaną pomalowane.

Za pomocą pistoletu natryskowego nakładamy emalię na powierzchnię nadwozia i to jest pierwsza podstawowa warstwa.

Drugą warstwę powłoki malarskiej nakładamy pionowymi liniami. Następnie w trybie suszenia farba musi ostatecznie stwardnieć. Samochód powinien być suszony w temperaturze 50-80 stopni, około 50 minut.

Czas realizacji kolejnego etapu zależy od stanu technicznego samochodu i sprawności części. W większości przypadków przywrócenie sprawności kluczowych węzłów zajmuje prawie jedną trzecią całego czasu pracy. Trudność polega na tym, że wiele niezbędnych części zamiennych nie jest już produkowana i nie ma pewnych komponentów w sprzedaży, więc konserwator musi zwrócić się do usług tokarzy, frezerów i ślusarzy, aby odtworzyć niezbędne elementy.

Na tym etapie przeprowadzana jest dokładna diagnostyka układów hamulcowych, układu kierowniczego, podwozia, układu chłodzenia, układu paliwowego i ich naprawa.

Remont silnika spalinowego i skrzyni biegów to kolejny etap pracy nad bolidem. Konserwatorom rzadko udaje się uniknąć tego etapu, ponieważ wiek pojazdu negatywnie wpływa na stan techniczny samochodu. Etap rozpoczyna się od całkowitego demontażu zespołów silnika i skrzyni biegów.

Istnieją dwie opcje, by odnowić oryginalny silnik lub udoskonalić go, nadając mu nowe, mocniejsze właściwości. Zarówno w pierwszym, jak i w drugim przypadku będziesz musiał poświęcić czas na znalezienie niezbędnych komponentów lub, jeśli nie ma ich w sprzedaży, zamówić u specjalistów.

Czasami najlepszym rozwiązaniem nie jest remont silnika, ale jego wymiana. Nie zapominaj, że silnik wymaga przejścia na nowoczesną benzynę i rozruchu po kapitalnej interwencji.

Prawie wszystkie samochody retro mają wiele chromowanych części, które z czasem straciły swój urok. Odzyskiwanie takich elementów należy rozpocząć od usunięcia starej warstwy i dokładnego polerowania. Następnie części poddawane są procedurze miedziowania, dzięki czemu uzyskuje się idealnie płaską powierzchnię. Pod koniec etapu część zamienna jest pokryta niklem albo chromem.

Można rozpocząć montaż samochodu. Pracę tę należy traktować poważnie i odpowiedzialnie. Tutaj przydatne są wszystkie nagrania i zdjęcia wykonane w pierwszym etapie, a także instrukcja obsługi.

Renowacja wnętrza samochodu pozwoli cieszyć się ładnym autem. Ilość pracy nad przywróceniem wnętrza samochodu zależy od jego pierwotnego stanu i zamierzonego projektu. Za obowiązkowe procedury renowacji uważa się pełne czyszczenie na sucho salonu, usuwanie plam, smug i zabrudzeń, wymontowanie i czyszczenie tapicerki i paneli bocznych. W razie potrzeby odtworzenie małych detali dekoracyjnych.
Konieczne jest również pranie pokrowców na siedzenia lub pokrycie ich nową tkaniną, lub skórą.

Ostatnim etapem tej trudnej pracy jest jazda próbna i wyeliminowanie wykrytych wad. Docieranie samochodu powinno być długie, aby sprawdzić jego stan techniczny i wskaźniki bezpieczeństwa.