Każdy samochód, prędzej, czy później ulega różnym awariom. Czasami są to głupoty, typu wymiany żarówki w reflektorze, a czasami jest to bardziej skomplikowana sprawa, jak regeneracja turbiny i wymiana alternatora. Zawsze natomiast, taka naprawa liczy się z kosztami. Jeśli ktoś jest domorosłym mechanikiem, to wiele rzeczy potrafi i może zrobić w swoim, przydomowym warsztacie. Taka naprawa, będzie kosztowała nas tylko tyle, ile wynoszą koszty części zamiennych. Ale kiedy zaczynają się poważniejsze naprawy, to często warsztatowa wiedza, podparta poradnikami z YouTube, może być nie wystarczająca i potrzebna będzie pomoc ekspertów. I tutaj rodzi się pytanie – postawić na warsztat pana Wieśka, z którego samochody wyjeżdżają jeden za drugim, czy może zdecydować się na autoryzowany serwis z pod szyldu, marki naszego samochodu?

Najważniejsze jest doświadczenie.

Wybór pomiędzy doświadczonym mechanikiem, a profesjonalnym serwisem, jest wyborem trudnym. Dlaczego? Ponieważ trudno zdecydować, kto lepiej naprawi nasz samochód. Mechanicy, którzy prowadzą swoje własne, prywatne warsztaty, mają bardzo często spore doświadczenie, ponieważ mają na co dzień, styczność z przeróżnymi rodzajami i markami aut. Takie doświadczenie sprawia, że wiedza tego specjalisty, jest naprawdę spora i jeśli potrafi naprawiać inne samochody, to i nasz nie sprawi mu problemu.
Serwis oferuje za to specjalistyczne i profesjonalne usługi odnośnie jednej marki samochodu. Specjaliści w serwisie, też posiadać będą specjalistyczną wiedzę, być może nawet większą niż mechanik z prywatnym warsztatem. Dlaczego? Ponieważ obracają się w środowisku samochodów jednej marki, co pozwala poznać im te samochody od podszewki. Taka wiedza, często prowadzi do bardzo szybkich diagnoz oraz jeszcze szybszego działania. Niestety minusem serwisu zawsze będzie cena usług. Jeśli zdecydujemy się na ofertę profesjonalnego serwisu, cena za naprawę będzie na pewno spora. Koszty windują tutaj zarówno renoma serwisu, jak i renoma marki samochodów. Wybierając prywatnego mechanika, możemy być pewni, że zapłacimy mniej. O wiele mniej. Oczywiście zależy to także od tego, jakiego mechanika wybierzemy, ponieważ rozstrzał cenowy, pomiędzy poszczególnymi specjalistami potrafi być naprawdę spory.
Dlatego też zarówno prywatny mechanik, jak i usługi oferowane przez profesjonalne serwisy mają swoje plusy i minusy. Wybór jest pomiędzy najwyższą jakością usługi, a najbardziej korzystną ceną, dlatego też nie łatwo jest się zdecydować. Wszystko, tak naprawdę zależy od grubości naszego portfela.