Kilka nieuważnych ruchów podczas jazdy, parkowania, a nawet mycia i pielęgnacji samochodu może spowodować pojawienie się licznych rys i uszkodzeń, które są widoczne i psują cały obraz samochodu. Na początku widoczność zarysowań może być niewielka, ale z czasem mogą się one pogłębić, co spowoduje uszkodzenie kolejnej warstwy lakieru samochodowego. W jaki sposób można naprawić lakier samochodowy? Które warstwy się do tego nadają i jak wykonać taki zabieg w profesjonalnym salonie car detailing dla naszego auta? Tego dowiesz się z naszego artykułu.

Z jakich warstw składa się lakier samochodowy?

Warstwa lakieru w typowym samochodzie składa się z trzech zasadniczych warstw:

  1. Podkład, czyli pierwsza warstwa nałożona na karoserię samochodu. Podkład pełni dwie kluczowe funkcje, po pierwsze chroni samochód przed rdzą oraz zapewnia gładką powierzchnię do nałożenia kolejnych warstw lakieru.
  2. Lakier bazowy to kolor twojego samochodu.
  3. Lakier bezbarwny, który chroni kolor samochodu przed wyblaknięciem oraz głębokimi rysami, a także nadaje odpowiedni połysk lakierowi bazowemu.

Wszystkie te trzy warstwy w zachowanym dobrym stanie są niezbędne, aby zewnętrzna część samochodu prezentowała się doskonale. Ale czy w takim razie każdą warstwę lakieru możemy naprawić?

Które warstwy lakieru samochodowego możemy naprawić?

Naprawa lakieru samochodowego to duża sztuka, ale również ma swoje pewne ograniczenia. Z łatwością można usunąć zarysowania z lakieru bezbarwnego, czyli z tej najbardziej zewnętrznej części samochodu. Aby dokonać renowacji samochodu, można delikatnie spolerować zewnętrzną warstwę lakieru bezbarwnego, aby samochód odzyskał blask, ale także można polerować lakier trochę głębiej, aż do momentu zanikania rys na samochodzie. A co jeśli rysa jest głęboka i sięga kolejnych warstw lakieru samochodowego? Jeśli rysy powstałe na samochodzie są głębokie to tutaj również możemy pomóc. Bez problemu można zastosować metody, które umożliwiają zamaskowanie głębokiego uszkodzenia. Tymi metodami są między innymi spolerowanie krawędzi rysy lub naprawa uszkodzonego samochodu przez zespół profesjonalistów.

Dlaczego warto skorzystać z profesjonalnego salonu car detailing?

Warstwy lakieru samochodowego są wbrew pozorom dość cienkie i delikatne, dlatego zabieg naprawy lakieru powinien zostać przeprowadzony przez specjalistę. Podczas renowacji lakieru samochodowego należy odpowiednio wybrać m.in. pasty polerskie i pady polerskie, jak również dokładnie prowadzić proces polerski. Podczas właśnie tego zabiegu może dochodzić do wielu uszkodzeń warstwy lakieru, poprzez zbyt głębokie starcie lakieru bezbarwnego, albo przegrzanie go. Warto pamiętać, że po odświeżeniu lakieru, warto go zabezpieczyć poprzez mycie i woskowanie lub zastosować np. powłokę ceramiczną, lub folię bezbarwną.

Naprawa lakieru samochodowego wymaga dużej precyzji oraz doświadczenia osób, które przeprowadzają ten proces. Jak możesz zauważyć podczas tego procesu może wydarzyć się kilka nieprzyjemnych sytuacji, które mogą zagrozić całemu samochodowi. Sprawdź ofertę salonu car detailing i ciesz się wypielęgnowanym samochodem.