Odpowiednie czyszczenie samochodu to zaledwie jeden z elementów dbałości o pojazdy. Mycie samochodu to nie tylko regularne używanie ofert myjni samochodowych – o samochód dbać powinniśmy bowiem na wiele innych sposobów. Równie ważne jak zewnętrzny wygląd samochodu, jest jego estetyka wewnętrzna. Okazuje się, że wielu kierowców zapomina o tym, że wnętrze samochodu także podlega wnikliwemu czyszczeniu. W dzisiejszych czasach rozwoju motoryzacji produkuje się wiele najróżniejszych specyfików i preparatów nazywanych kosmetykami samochodowymi, które mają na celu ułatwienie procesu czyszczenia aut. Oprócz takich specyfików, należy wspomnieć o odkurzaczach, które przeznaczone są stricte pod dbanie o właśnie pojazdy samochodowe.

Ręczne mycie samochodu okazuje się być bardzo popularnym sposobem na radzenie sobie z zabrudzeniami znajdującymi się zarówno wewnątrz, jak i po zewnętrznej stronie pojazdu. Aby dokładnie wyczyścić samochód ręcznie, należy najpierw wybrać dogodne miejsce, które będzie najodpowiedniejsze. Należy pamiętać, że podczas mycia samochód powinien mieć jak najmniej kontaktu z promieniami słonecznymi – to pozwoli na uniknięcie sytuacji, w których środki chemiczne czy nawet woda, która zastosowana będzie to czyszczenia samochodu będzie wysuszać się zbyt szybko. Dzięki temu uchronimy również lakier, plastiki, a także uszczelki znajdujące się w naszym samochodzie przed działaniem środków i preparatów chemicznych, które pod naporem słońca mogłyby się w dynamicznym tempie wchłonąć w samochód. W celu ręcznego umycia samochodu, niezbędne okaże się skorzystanie z kilku akcesoriów, takich jak gąbki, kilka wiader oraz środki czystości. Podobnie jak na myjni samochodowej, powinniśmy najpierw auto nawilżyć, następnie przy pomocy gąbki nanieść na pojazd preparaty czystości, a na koniec całość spłukać. Do jednego wiadra wlewamy więc ciepłą wodę, którą rozmieszamy z preparatami przeznaczonymi do czyszczenia samochodu. Do drugiego wiadra nalejemy zimnej wody, która służyć będzie do spłukiwania piany. Przy użyciu gąbki oraz pierwszego wiadra, rozprowadzamy środki czystości na naszym samochodzie – następnie wiadrem z wodą powoli i dokładnie spłukujemy chemię z pojazdu. Należy pamiętać, aby zawsze zaczynać od góry pojazdu – to logiczne, jeśli zaczniemy od dołu, to piana spłukiwana końcowo z góry ponownie znajdzie się na dolnej części samochodu.

Czyszczenie samochodu domowymi środkami i w domowych warunkach może okazać się nie tyle obowiązkiem, co po prostu przyjemnością. Świadomość zatrzymania pieniędzy, które wydalibyśmy na usługi myjni samochodowej, a jednoczesna myśl o tym, że jesteśmy sami w stanie zadbać o nasz pojazd nie tracąc przy tym dużej ilości czasu i pieniędzy z pewnością napawa optymizmem. Ręczne czyszczenie samochodu odbywa się z reguły oczywiście wyłącznie sezonowo – ciężko jest bowiem korzystać z tej metody w sezonie zimowym, kiedy temperatury na zewnątrz są bardzo niskie, a woda może w niektórych sytuacjach nawet zamarzać.

Artykuł powstał we współpracy z https://cargeek.pl/