Dobór odpowiedniego kompletu opon jest niezwykle istotny z punktu widzenia zarówno bezpieczeństwa, jak i komfortu jazdy. Duże znaczenie w tym kontekście ma nie tylko klasa i typ ogumienia, ale także jego rozmiar. Parametr ten ma wpływ między innymi na drogę hamowania czy zjawisko tzw. aquaplaningu. Jak więc wybrać rozmiar ogumienia i jak wpływa on na jazdę? Podpowiadamy.
Jak czytać oznaczenia na oponach samochodowych?
Żeby zrozumieć, jak rozmiar opon wpływa na jazdę, a także umieć dobrać odpowiedni do możliwości swojego pojazdu model, należy najpierw nauczyć się czytać oznaczenia na oponach samochodowych i wybierać właściwy typ ogumienia. Na przykład na stronie https://noweopony.pl/opony/letnie/205/55/r16 możemy znaleźć modele oznaczone 205/55/R16. Wskazują one rozmiar opony. Ten konkretny produkt ma 205 mm szerokości i profil 55. Oznacza on stosunek wysokości boku tej opony do jej szerokości wyrażony w procentach, czyli 55% z 205 mm. R16 z kolei to średnica wewnętrzna wynosząca 16 cali.
Dodatkowo przy takim oznaczeniu moglibyśmy znaleźć na przykład symbol 91T. Będzie się on odnosił do indeksu nośności 91 i indeksu prędkości T. Te dwa ostatnie parametry w przypadku zakupu nowego kompletu nie powinny być zmieniane. Możemy jednak zastanowić się nad modyfikacją profilu, szerokości i średnicy ogumienia.
Jak szerokość opony wpływa na jazdę?
Szerokość opony ma duży wpływ na komfort i bezpieczeństwo jazdy. Im wybrany model jest większy, tym gwarantuje lepszą przyczepność na suchej powierzchni. Dodatkowo nie jest tak podatny na niewielkie ubytki w asfalcie. Szerszy model będzie skuteczniej przekazywał też moc na koła. Takie opony ze względu na większe opory toczenia zużywają jednak więcej paliwa.
Dlatego w dłuższej perspektywie ich wykorzystywanie może okazać się kosztowne. Dodatkowo ich wadą jest zmniejszenie pewności prowadzenia na koleinach. Im opona jest szersza, tym niższy jest jej profil, który również w pewnym stopniu amortyzuje nierówności. Dlatego takie ogumienie może negatywnie wpłynąć na komfort jazdy, mimo że będzie cechowało się lepszymi właściwościami w przypadku pewnych parametrów.
Szerokość opony ma wpływ na drogę hamowania, a także zjawisko aquaplaningu, czyli utraty przyczepności wywołanej znajdującą się między oponą a jezdną wodą. Szersze opony skracają drogę hamowania, jednak w przypadku aquaplaningu lepsze okazują się węższe koła. Z tego powodu, podczas wyboru opon należy kierować się zaleceniami producenta samochodu i nie kupować ogumienia, którego wymiary przekroczą graniczne wartości zalecane przez producenta, ponieważ takie działanie może wywołać wiele niepożądanych skutków, zarówno na drodze podczas jazdy, jak i związanych z mandatami, a nawet zatrzymaniem dowodu rejestracyjnego pojazdu.