Aż prawie 85 000 samochodów osobowych i dostawczych sprowadzono do Polski w sierpniu tego roku. Wynik ten jest o 3, 7% lepszy niż w poprzednim roku. To sporo. Sprowadzanie aut z roku na rok jest coraz częściej praktykowane. Nie wszystkich Polaków stać na zakup nowego auta z salonu.

Import aut w Polsce

Codziennie średnio rejestruje się w naszym kraju wiele samochodów z importu. Obecnie średnio o 34 sztuki więcej w stosunku do roku poprzedniego. Samochody importowane są oczywiście używane. Trzeba koniecznie zwracać uwagę na stan techniczny pojazdu oraz wygląda. Zdarza się, że sprzedawca z Zachodu może ukryć niektóre usterki. Gdy nie masz wiedzy o samochodach, możesz poprosić o pomoc odpowiednią osobę, która zna się na tym. Taka osoba po oględzinach auta podpowie Tobie, czy warto kupić upatrzony przez Ciebie pojazd oraz w jakiej cenie go nabyć.

Najczęściej sprowadzamy samochody z Francji oraz Niemiec

Import samochodów z Niemiec jest najczęściej praktykowany przez Polaków. Ostatnie dziesięć lat to suma prawie pięciu i pół miliona aut z Niemiec, które zostały zarejestrowane w naszym kraju. Wynik jest przeogromny. W dalsze kolejności znalazły się Francja (ponad 1 milion 200 tysięcy), Belgia (750 tysięcy), Holandia (niecałe 600 tysięcy) oraz Włochy (niewiele powyżej 590 tysięcy). Niemcy są światowym liderem, jeśli mówimy o rynku motoryzacyjnym. Między innymi stąd tak wysoki wskaźnik sprowadzania aut od naszego zachodniego sąsiada. Inny argument za, to bliskość. Przecież graniczymy z tym państwem.

Sprowadzane samochody z egzotycznych krajów

W rejestrze aut importowanych do Polski, znajdziemy także pojazdy z Mozambiku – sprowadzono jedną sztukę samochodu marki Suzuki; Rwandy – stąd przybył do naszego kraju Fiat (to nie żart); Jemenu – jest w Polsce osoba, która porusza się Jeepem, sprowadzonym z tego państwa; Nigru – znajdzie się na polskich drogach Mercedes z tego afrykańskiego państwa.

Podsumowanie

Wszystkie zamieszczone w tym artykule informacje pochodzą z Centralnej Ewidencji Pojazdów. Zostały one wprowadzone przez odpowiednie urzędy (mowa o ewidencji). Raport pochodzi z lat 2009 – 2019. Na polskich drogach najczęściej znajdziesz pojazdy z Niemiec, takie jak: Audi, Volkswagen, BMW, Mercedes lub Opel. Dodatkowo Polacy nabywają również chętnie używane auta z Francji – Renault, Peugeot i Citroen. Z włoskich samochodów popularne w Polsce są oczywiście Fiaty. A Ty, jakim samochodem jeździć? Jakiej marki? Nowym czy sprowadzonym z Zachodu? Gdy planujesz kupno samochodu używanego, zachowaj ostrożność. Dokładnie sprawdź stan auta, żeby nie rozczarować się nim po zakupie. Sprowadzanie samochodu wymaga podjęcia odpowiedniej decyzji.