Wyścigi samochodowe zawsze dostarczały kibicom wielu emocji. Niezależnie od organizacji wyścigowej oraz formy wyścigów: Formuła 1, rajdy WRC, rajdy GrandPrix….itp.
Musisz wiedzieć – jak to jest z bezpieczeństwem Twoim i nie tylko Twoim, ale także i innych osób. W tym wypadku (oczywiście niesamochodowym) obejmującym pełną asekurację na torze, lecz i również na dowolnej drodze.
Takim bezpieczeństwem, które musisz mieć oraz o nim wiedzieć i być tego świadomym za każdym razem, kiedy prowadzisz za kierownicę 4 kółek- jest odpowiednie przygotowanie auta.

Twoja pasja, jako przyszły kierowca rajdowy…?

Interesujesz się od zawsze, od małego tematem „rajdy samochodowe” lub planujesz z nimi związać swoją przyszłość?

Kierowcy rajdowi to czołowa społeczność zawodowych kierowców, zdecydowanie to ponosząca zawsze wyższe ryzyko w trakcie prowadzenia wyścigowych pojazdów.
Z takiej racji kierowcy powinni posiadać odpowiednie ubezpieczenie OC. Standardowe ubezpieczenie, te, które jest oferowane, nie chroni wszystkich zwykłych kierowców, czyli jest niewystarczające. Między innymi nie obejmuje ono swoim zakresem nieprzewidzianych zdarzeń- mających miejsce na torze wyścigów rajdowych.

Dlaczego standardowa polisa OC nie wystarcza?

Rajdy samochodowe (zobacz: http://www.highgear.com.pl) są wielkim źródłem inspiracji i samorealizacji uczestników w nich rywalizujących o jak najlepsze miejsca na podium.
Dlatego, jednym z najpowszechniejszych obowiązkowych ubezpieczeń w Polsce i za granicą jest polisa OC, dodatkowa polisa, będąca przeznaczona tylko dla kierowców rajdowych.
Wiadomo jazda rajdowa, charakteryzuje się – sposobem prowadzenia pojazdu zgoła odmiennym stylu, jak ma to miejsce na drogach publicznych. Przede wszystkim cechuje ją zabójcza prędkość i nieodzowna (nieodłączne)-ryzykowne manewry, one znacząco w czasie rajdu samochodowego podnoszą ryzyko wypadku i ewentualnego uszczerbku na zdrowiu kierowcy.
Dlatego w razie nieszczęśliwego wypadku, standardowe. Inaczej mówiąc: klasyczne ubezpieczenie OC uniemożliwia kierowcy wzięcie udziału w tego typu wydarzeniach/ imprezach sportowych- rajdy czy inny rodz. wyścigów samochodowych. Uniemożliwia w sensie późniejszego uzyskania odszkodowania.

Kupować czy nie kupować specjalnej polisy rajdowej OC?

W takich momentach, przed startem w zawodach wyścigowych-przyszli wszyscy rajdowi kierowcy powinni zastanowić się i rozważyć: wykupienie niestandardowego – specjalnego na takie okazje ubezpieczenia. Tylko przeznaczonego dla tej grupy zawodowej kierowców.
Specjalne ubezpieczenia w formie specjalnej polisy bywa korzystne dla zawodowców ścigających się w rajdach z kilku względów: ubezpieczenia samego pojazdu oraz zdrowia i życia samego kierującego takim samochodem.

Korzyści, dzięki specjalnego ubezpieczeniu- kierowców rajdowych?

Wynikają z tego następujące zalety:

– obejmują ubezpieczeniem wartości: samochodu rajdowego- o dość dużej wartości,

– zakres: zdarzenia podczas rajdów, będących w razie czego: o wiele poważniejszych w skutkach, od tych mających miejsce zdarzeń na drodze,

-polisa, a dokładnie jej zapisy mogą też obejmować pokrycie strat wynikających też z faktu: kradzieży auta lub jego awarii,

-specjalna polisa obejmuje swoim kosztorysem szereg innych czynników, jakie mogą przyczynić się do powstania wypadków,

Na co zwracać uwagę w czasie zakupu polisy specjalnej – rajdowej?

Specjaliści z branży ubezpieczeniowej są zgodni, co więcej podkreślają- warto o ubezpieczeniu rajdowym myśleć dopiero wtedy, kiedy auto ma wartość równe 50 tysięcy złotych lub więcej.
W przypadku mniej wartościowych samochodów taka- niestandardowa polisa jest bezużyteczna oraz zbyt nieopłacalna (nierentowna).
Albowiem okazać się, że sama naprawa auta na własną rękę -wyniesie taniej niż utrata jakichkolwiek zniżek ubezpieczeniowych.

Co więcej, jeżeli decydujesz się na ubezpieczenie, to najlepiej jest, abyś zapoznał się szczegółowo z tzw. OWU (ogólnymi warunkami ubezpieczenia). Wtedy będziesz mieć pewność, iż rzeczywiście Twoje ubezpieczenie obejmuje wszystkie zdarzenia, od których chcesz się ubezpieczyć.

Będąc już kierowcą rajdowym z pewnym doświadczeniem (przebiegiem), ścigaj się zawsze z pewnym zabezpieczeniem w kieszeni.
Przy czym: realizuj własną pasję, swoje marzenia, ale mądrze i odpowiedzialnie.
Wszakże wszystko składa się na sukces, także to, co jest za kulisami Twojego zwycięstwa, nie tylko miejsce na podium.