Zakup samochodu to dość skomplikowane przedsięwzięcie. Należy się dobrze zastanowić jaki rodzaj auta jest potrzebny i jakie powinno mieć parametry, aby zaspokoić potrzeby użytkowników. Dobrze jest też na początku podjąć decyzję, czy warto inwestować w nowy samochód o niewiadomych osiągach czy też lepiej pomyśleć o używanym, ale już sprawdzonym i przetestowanym przez poprzedniego właściciela. Tak czy inaczej, pieniądze które są potrzebne na zakup, trzeba wcześniej zgromadzić.

Jak wziąć kredyt?

Jeżeli nabytek ma być sfinansowany poprzez kredyt samochodowy, należy dokładnie sprawdzić propozycje pożyczkowe wszystkich banków oferujących tego typu pożyczki. Warto zwrócić uwagę na wszystkie aspekty takiego kredytu jak: oprocentowanie, które może być stałe lub zmienne, długość trwania kredytu, a co za tym idzie wielkość oprocentowania, prowizja wstępne i prowizja od wcześniejszej spłaty pożyczki. Najlepiej, jeżeli jest dostępny kalkulator kredytowy, który pomoże rozpatrzeć wszystkie te składowe z rozłożeniem na różne banki. Nie wszystkie banki udzielają kredytu na samochody używane, dlatego lepiej wcześniej ustalić konkretnie jakie kupujący ma oczekiwania, żeby później nie szukać ofert na siłę. Firmy, które zajmują się sprzedażą aut, mają podpisane bardzo korzystne umowy z firmami udzielającymi kredyty, być może dobrze jest przejrzeć również te propozycje. Jeżeli już jest wybrany konkretny model z odpowiednimi parametrami, to zrealizowanie zamierzenia nie powinno być trudne. Niestety okazuje się, że po złożeniu dokumentów w banku pojawiają się problemy ze zdolnością kredytową, która jest uzależniona w dużej mierze od dochodów albo wychodzą jakieś nieścisłości w BIK-u, który mocno rzutuje na scoring danego kredytobiorcy. Wtedy zostaje skorzystać z propozycji pozabankowych ofert kredytowych. Jest ich na rynku bardzo wiele, o różnych warunkach finansowych. Dlatego dobrze jest ponownie uruchomić kalkulator kredytowy, który znajdzie najlepszą propozycję na sfinansowanie zakupu.

Jak poradzić sobie z brakiem zdolności kredytowej?

Stres związany z zakupem samochodu jest zawsze bardzo duży, ponieważ niepewność kredytowa ma bardzo duży wpływ na zakup. Zawsze korzystając z pożyczki, narażamy się na dodatkowe perturbacje, dlatego warto mieć przygotowaną przynajmniej większą część wartości auta, co ułatwi zrealizowanie zamierzonego przedsięwzięcia. Jest to jednak bardzo często niemożliwe. Dlatego warto pomyśleć, aby sprzedać najpierw stare auto, ewentualnie oddać go na wymianę co znacznie zmniejszy zapotrzebowanie na finanse. Warunek, jeżeli to auto jest, natomiast ci, którzy nie mogą się w ten sposób wspomóc, muszą liczyć tylko na pomoc banku albo pozabankowych firm finansowych. Ze względu na różne sytuacje gospodarcze w kraju banki są bardziej lub mniej skłonne w dawaniu pożyczek, to też należy wziąć pod uwagę, planując wymianę auta.