Czym są blogi?

Blogi to po prostu strony internetowe, które z reguły specjalizują się w konkretnych dziedzinach życia, w hobby lub w zainteresowaniach. Bez wątpienia, jednym z najpopularniejszych rodzajów blogów internetowych jest blog motoryzacyjny – takich na rynku jest bardzo wiele, a zdecydowana większość z nich cieszy się dużą ilością dziennych wyświetleń i satysfakcjonującą liczbą odbiorców. Blog jest więc rodzajem strony internetowej, która zawiera teksty o określonej tematyce. Ponadto, na blogach czytający użytkownicy mogą komentować umieszczane teksty, przez co istnieje duży potencjał na zainicjowanie ciekawej rozmowy nie tylko między użytkownikami czytającymi bloga, ale także między czytelnikami a osobą która tego bloga prowadzi – to daje właśnie wyraźną przewagę blogom nad zwykłymi stronami informacyjnymi.

Jaki jest podział blogów?

Blogi, podobnie jak pozostałe strony internetowe, dzielą się na ściśle określone rodzaje. Wyróżniamy blogi tekstowe, które najczęściej wykorzystują tekst jako swój główny środek przekazu – bez wątpienia, to właśnie tego rodzaju blogi generują największe ilości wyświetleń, a co za tym idzie odzywa się do nich najwięcej reklamodawców. Jeśli chodzi o blogi tekstowe, to z reguły mają one na celu przekazywanie informacji oraz ciekawostek w jakichś konkretnych dziedzinach – takich, którymi zajmuje się dany blog. Innym rodzajem blogu może być mikroblog – w jego przypadku, każdy kolejny wpis ogranicza się z reguły do maksymalnie kilku zdań, natomiast ilość znaków jakie możemy umieścić w danym wpisie jest ograniczona. Mikroblogi często porównywane są do twittera, w którym to ilość znaków w jednym poście (tzw. tweecie) jest ściśle regulowana i nieprzekraczalna. Wyróżniamy również linklogi – ten konkretny typ bloga musi zawierać odnośniki do treści przy pomocy linków – z reguły takie blogi służą do przekierowywania czytelnika do innych, wartościowych merytorycznie treści w danej dziedzinie. Jeżeli istnieje blog tekstowy, to oczywiście istnieją również fotoblogi – w przeciwieństwie do blogów tekstowych, na fotoblogach tekstu ma być jak najmniej, a podstawową treść stanowić mają zdjęcie, obrazy czy fotografie. Analogicznie to fotoblogów pracują również wideoblogi oraz audioblogi; te pierwsze oferują przede wszystkim treści film owe, natomiast te drugie oferują przede wszystkim treści zawierane w plikach audio; do odsłuchu.

Każdy rodzaj blogu odnajdzie swoich czytelników – w dzisiejszych czasach na świecie istnieje bardzo dużo pasji, które podzielane są przez miliony osób na ziemi. To, że blogi motoryzacyjne cieszą się w Internecie najwyższą oglądalnością wcale nie oznacza, że nie możemy prowadzić blogów w tematykach, które nas najbardziej interesują – takie również powinny znaleźć swoich odbiorców. Oczywiście, jeśli będą prowadzone w sposób wartościowy merytorycznie, regularny i przede wszystkim ciekawy dla czytelników; takimi blogami mogą być chociażby coraz śmielej wkraczające na blogosferę blogi o tematyce astronomiczne.