Ciągle borykamy się z problemem braku odpowiedniego połączenia transportowego z UE. W ostatnim czasie Polskę odwiedza “Pakiet Infrastrukturalny”, na który składa się wiele pojedynczych usług. Dofinansowywany jest tylko najbardziej kompleksowy, czyli przewóz wszystkich środków transportu. Problem w tym, że polskie dotacje unijne, choć są bardzo duże, często są dużo niższe niż te z Polski. Jak można to zrobić? Czy istnieje sposób, aby skutecznie zmniejszyć wysokość opłat transportowych, a także poprawić ogólną prędkość transportu?

Wprowadzenie

Istnieją dwie możliwości. Jedną z nich są płatności bezpośrednie z UE, czyli płatności dokonywane przez banki i inne instytucje z punktu widzenia konkretnego przewoźnika. Drugi to tzw. Płatności pośrednie, których najczęściej udzielają podmioty zewnętrzne. W przypadku płatności bezpośrednich stajemy przed dużo trudniejszym wyborem, możemy zdecydować się albo na płatności pośrednie z UE, które są droższe od płatności bezpośrednich, albo możemy wybrać tzw. Rozwiązanie najprostsze, czyli takie, znacznie tańsze w realizacji.

Korzyści z wyboru najłatwiejszego rozwiązania

W przypadku płatności pośrednich mamy do czynienia z pełnowartościową de facto ulgą podatkową, która pozwala na poniesienie znacznie niższej kwoty podatku od naszej działalności. Dodatkowym atutem tego typu płatności z UE jest uzyskanie dodatkowej kwoty rekompensaty, która w przypadku płatności bezpośredniej wynosi zwykle około 250 zł. W przypadku dotacji infrastrukturalnych możemy dowolnie dostosowywać nasze indywidualne opłaty, które w oprócz możliwości dostosowania wysokości wynagrodzeń, pozwala także na ulgi podatkowe o wartości powyżej 1000 zł, których maksymalna wysokość to obecnie 400 zł na osobę.

Drugą zaletą korzystania z tzw. najprostszego rozwiązania jest bezpłatna dokumentacja wszystkich kosztów związanych z transportem. Po zebraniu wszystkich niezbędnych danych w prosty sposób możemy określić najdogodniejszy środek transportu, czyli podpisując odpowiednią umowę z przewoźnikiem. Jesteśmy wtedy w stanie pozyskać finansowanie na cały transport.