Od 1 czerwca 2017 roku obowiązują w Polsce nowe przepisy dla piratów drogowych. Wreszcie nie będą oni mogli czuć się bezkarnie. Tego dnia weszła w życie nowa ustawa. Właściwe zmiany zostały zapisane do Kodeksu karnego, Kodeksu postępowania karnego, Kodeksu wykroczeń, Prawa o ruchu drogowym oraz do Kodeksu postępowania w sprawach o wykroczenia. Nowe przepisy są skierowane do bardzo nieodpowiedzialnych kierowców. Takich, którzy mogą spowodować śmierć na drodze oraz niszczą polskie drogi. Pirat drogowy – jako osoba nieodpowiedzialna – może także zagrozić życiu dzieci. To bardzo ważny aspekt, o którym musimy pamiętać. Przecież bezpieczeństwo na drodze jest najważniejsze.

Jak wyglądają od 1 czerwca 2017 roku nowe przepisy?

Gdy policja zatrzyma na ulicy kierowcę, który jest pijany lub pod wpływem narkotyków i spowodował wypadek śmiertelny albo spowodował ciężkie uszkodzenie ciała, trafi do więzienia na co najmniej 2 lata. Sąd nie będzie mógł w takim wypadku zastosować zawieszenia kary.

Wydłużony został także, termin przedawnienia wykroczenia. W tej chwili prawo wygląda tak, że będzie mógł się przedawnić dopiero po 3 latach. Prawo jest surowe i wszyscy mają nadzieję, że będzie skuteczne.

Sytuacja z osobą, która ma sądowy zakaz prowadzenia pojazdów, a mimo to prowadził samochód, będzie mógł pójść do więzienia nawet na 5 lat. Dodatkowo sąd będzie mógł orzec zakaz kierowania samochodem od jednego roku do lat 15.

W sytuacji gdy prowadzący pojazdem wymusi na policji pości za nim i będzie uciekać, nie wykona poleceń policji o zatrzymaniu samochodu (mowa o sygnałach świetlnych oraz dźwiękowych), popełni przestępstwo, z które będzie mógł trafić do więzienia nawet na 15 lat. Oprócz tego sąd zakaże takiej nieodpowiedzialnej osobie prowadzenia pojazdów na okres od roku do 15 lat.

Dlaczego zaostrzono tak drastycznie przepisy?

Chodzi przede wszystkimi o eliminowanie drogowych przestępców, którzy za nic mają bezpieczeństwo swoje jak i osób postronnych. Takie przepisy mają wymusić odpowiedzialne zachowania wśród kierowców, którzy powinni stosować się do prawa drogowego. Mandat nie zawsze działa. Taki delikwent gdy zostanie ukarany finansowo, ponownie łamie drogowe przepisy, musi ponieść surową karę. Gdy mówimy o danych za rok 2016, musimy pamiętać, że w tym roku pijani kierowcy spowodowali prawie 1700 wypadków drogowych. Śmierć poniosło 221 osób, natomiast 2100 doznało obrażeń ciała.

Nie wsiadaj za kółko, gdy jesteś pod wpływem alkoholu. Gdy prowadzisz samochód, zwracaj uwagę na znaki, nie łam przepisów drogowych. Bądź odpowiedzialnym kierowcą! Od tego zależy Twoje zdrowie i życie, a także innych osób na drodze. Bezpieczna jazda jest wymagana.